PL

EN

TARAS-OGRÓD BIUROWCA FIRMY "DAKO"

ADAPTACJA ŚWIATŁA DZIENNEGO

LUBARTÓW 2020

 

Przedmiotem opracowania było nasłonecznienie tarasu-ogrodu przy budynku biurowym firmy DAKO w Lubartowie. Ogród ma wymiary 43,10 x 3,55 m i znajduje się po północnej stronie budynku. Ściana północna ogrodu należy do hali produkcyjnej i ma być docelowo porośnięta roślinnością pnącą. Projekt dotyczył sposobu oświetlenia tej ściany i przestrzeni ogrodu światłem dziennym oraz dostarczenia jak największej ilości światła dziennego do pomieszczeń przylegających do ogrodu.

 

Obliczenia przeprowadzono dla całego roku (okres I - 12 miesięcy), ale wydzielono z niego również okres intensywnej wegetacji roślin, czyli wiosnę i lato (okres II – od marca do września). Uzyskane wyniki wykazują, że na powierzchni gruntu można się spodziewać natężeń oświetlenia na poziomie 500 lx przez 67% czasu w ciągu roku, natomiast w okresie wiosenno-letnim będzie to 82% czasu. Analogiczne czasy dla poziomu 1000 lx wynoszą 61% i 77% (9,74 i 12,30 godziny dziennie!).

 

Zaprojektowano doświetlenie pomieszczeń biurowych po północnej stronie budynku poprzez wprowadzenie ustrojów odbijających światło zainstalowanych na ścianie północnej ogrodu. Najbardziej korzystną propozycją, która jednocześnie nie wpływa znacząco na charakter i walory zieleni jest układ płyt aluminiowych o wymiarach 60 x 60 cm, ułożonych w rozstawie 140 x 140 cm. Układ taki zajmuje 18% ściany północnej i o taką wartość zmniejsza potencjalną ilość roślinności pnącej.

 

Zaproponowane rozwiązanie podnosi średnie natężenia oświetlenia na ścianie budynku biurowego o ok. 12%, ale przede wszystkim w sposób znaczacy poprawia komfort przebywania zarówno w przestrzeni ogrodu, jak i w pomieszczeniach przylegających do niego, poprzez wprowadzenie odbić bezpośrednich promieni słonecznych a także odbicia rozproszonego swiatła nieboskłonu.

 

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.