PL

EN

KOLUMBARIUM NA CMENTARZU KOMUNALNYM
ARCHITEKTURA: BDR Architekci
2018 RADOM

Projekt warszawskiej pracowni BDR Architekci to propozycja przestrzeni upamiętnienia pozostającej w kontakcie z przyrodą, wywołującej nastrój kontemplacji i zadumy. Program pochówku (2000 nisz) został podzielony na mniejsze komnaty cmentarne tworzące kameralne przestrzenie, ułatwiające skupienie i bezproblemowe odnalezienie prochów bliskiej osoby.

 

Każdą komnatę tworzą ściany upamiętnień, po których z biegiem dnia przesuwają się cienie rosnących wewnątrz drzew. Komnaty cmentarne oraz budynek chłodni tworzą zwarty układ, którego centrum jest plac cmentarny. Plac ten ma szansę stać się miejscem przyszłych obrzędów pogrzebowych i ekumeniczną przestrzenią skupienia dla całego cmentarza.

 

Trudnym wyzwaniem dla projektu oświetlenia było takie dobranie źródeł światła, lokalizacja opraw i dobór właściwych parametrów oświetleniowych, aby wpisać się w architektoniczną ideę purystycznej, prostej architektury oraz oddać emocje, które towarzyszą obrzędom i odwiedzinom bliskich zmarłych na cmentarzu.

 

Kluczowym elementem projektu są zaprojektowane specjalnie na jego potrzeby niewielkie oprawy oświetleniowe mocowane do bocznych krawędzi półek nisz. Lokalizacja ta sprawia, że wprowadzone światło staje się pośrednikiem między zmarłym, a osobą odwiedzającą miejsce jego spoczynku. Proponowane rozwiązanie przywołuje również nastrój Zaduszek i ustawianych na grobach zniczy.

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.