PL

EN

KONKURS RYTM ŚWIATŁA - LIGHT BOOSTER - I NAGRODA
ORGANIZATOR: POLSKI ZWIĄZEK PRZEMYSŁU OŚWIETLENIOWEGO
2014

Wydawałoby się oczywistym, że wszyscy doceniamy rolę światła słonecznego, towarzyszącego naszej pracy i odpoczynkowi oraz, że korzystamy z jego dobroczynnego działania przez cały dzień. A jednak przeprowadzona analiza oświetlenia modelowego pomieszczenia wykazała, jak w istocie niewiele światła naturalnego wykorzystujemy we wnętrzach, w których spędzamy większość życia.

Głównym założeniem biurowej przestrzeni 'open space' jest jak najefektywniejsze wykorzystanie pomieszczenia, tzn. wypełnienie go maksymalną liczbą optymalnie zaprojektowanych, a więc także – dobrze oświetlonych - miejsc pracy. Niestety, co potwierdza przeprowadzona analiza, jednym z podstawowych mankamentów dużych, otwartych przestrzeni biurowych jest niedoświetlenie głębokiego traktu tych pomieszczeń.

 

W pracy konkursowej przedstawiono sposób jednorodnego oświetlenia światłem naturalnym dużych powierzchni biurowych. Koncepcja polega na alternatywnym wykorzystaniu sufitu podwieszonego oraz przestrzeni ponad nim. Efekt jednorodnego, a jednocześnie delikatnego oświetlenia wnętrza uzyskano dzięki wykorzystaniu zasad optyki w celu wzmocnienia i przesłania światła słonecznego w głąb pomieszczenia.

Pomysł polega na skierowaniu wpadających przez elewację budynku promieni słońca do przestrzeni ponad sufitem podwieszanym w postaci wiązki równoległych, poziomych promieni. Wiązka ta, po przejściu przez soczewkę Fresnela ulega skupieniu, a następnie rozproszeniu, tworząc pęk promieni rozchodzących się w tzw. tunelu świetlnym pod pożądanymi kątami. Światło wypełniające tunel świetlny jest przesyłane do pomieszczenia poprzez rozpraszającą strukturę sufitu podwieszanego zbudowaną z powierzchni odbijających tworzących wzór plastra miodu.

Proponowane rozwiązanie może w przyszłości znacząco zmienić klimat dużych wnętrz biurowych i przywrócić ludziom naturalne światło, od którego dziś odgradzają się żaluzjami.

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.