PL

EN

MOST IMIENIA MARSZAŁKA EDWARDA ŚMIGŁEGO-RYDZA

PROJEKT ILUMINACJI I OŚWIETLENIA

2023 WŁOCŁAWEK

 

Stalowy most na Wiśle we Włocławku jest jednym z najbardziej  rozpoznawalnych obiektów miasta i całego regionu. Niepowtarzalna forma jego przęseł stała się charakterystycznym elementem krajobrazu. Most stanowi główną bramę miasta od strony północnej i jego powszechnie rozpoznawalną wizytówkę.

 

Proponowana iluminacja mostu odwołuje się do pierwotnego, historycznego oświetlenia. Oprawy drogowe swą formą są zbliżone do tych historycznych, jednak nowoczesne rozwiązania świetlne zapewnią idealne warunki oświetleniowe na jezdni. Pylony główne zostaną oświetlone za pomocą niewielkich, precyzyjnie nacelowanych projektorów, które pozwolą wyeksponować całe ich piękno. Wynika to z głównej zasady nowej iluminacji, jaką jest podkreślenie rytmiki mostu, co wzmacnia czytelność jego konstrukcji i łagodzi monotonię w czasie długiego przejazdu. Na szczytach pylonów zaplanowano skierowane w dół projektory, które w sugestywny sposób oświetlą górne łuki konstrukcji, widoczne zarówno z jezdni mostu, jak i z nabrzeży Wisły.

 

Większość proponowanych opraw oświetleniowych to niewielkie, precyzyjne projektory, które oświetlają tylko to, co potrzebne, między innymi smukłe skratowania górnej części mostu. Ukryte w węzłach konstrukcji lub we wnętrzach ażurowych ram, pozostają niemal niewidoczne dla użytkowników i nie oślepiają kierowców. Iluminację uzupełnia oświetlenie pozostałych kratownic oraz linii podstawy mostu, która jest jednym z najważniejszych elementów jego kompozycji. Świadomie zrezygnowano z podświetlania kamiennych filarów, żeby podkreślić efekt lekkości konstrukcji i złudzenie jej unoszenia się nad wodą.

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.