PL

EN

PAWILON EDUKACYJNY
ARCHITEKTURA: em4 PRACOWNIA ARCHITEKTURY BRATANIEC
2020 WARSZAWA

Unikalny wyraz architektury pawilonu - kamienia uzasadniony autorską interpretacją formy głazu narzutowego jako symbolu ciągłości procesów przekształcania powierzchni ziemi, a także tożsamości krajobrazu mazowieckiego i nadwiślańskiego.


Pawilon zamknięty od strony miasta i otwierający się na krajobraz rzeki harmonijnie wpisując się w otoczenie staje się równocześnie wyrazistą dominantą przestrzenną miejsca. Ścisły związek wizji architektonicznej z krajobrazem przyrodniczym podkreśla także lokalizacja budynku, przebieg ciągu łączącego promenadę ze ścieżką nad rzeką oraz zagospodarowanie łąki inspirowanej kształtami nurtu Wisły, ławic brzegowych i wysp aluwialnych z typowym strefowym układem roślinności ukazującym strefy okresowych zalewów przez wezbrania rzeki.

Projekt oświetlenia tej niezwykle sugestywnej i powściągliwej w swej surowości architektury wymagał wyjątkowej pieczołowitości i kreatywności. Wewnątrz „kamienia” nie było miejsca na typowe oprawy oświetleniowe, które swą obecnością naruszałyby integralność formy i przestrzeni budynku. Jednocześnie na rynku brak rozwiązań dedykowanych do zabudowy w surowym betonie. Dlatego specjalnie na potrzeby tego projektu została stworzona oprawa i opracowany sposób jej montażu w betonowej skorupie. Wszystkie zastosowane źródła światła zostały zabudowane w elementach architektonicznych, przez co pozostają niemal niezauważalne w dzień, zaś po zmierzchu dostarczają światło dokładnie tam, gdzie jest potrzebne, podkreślając obły, organiczny kształt przestrzeni pawilonu.

Specjalnie opracowany i wdrożony do produkcji model oprawy został pomyślany w taki sposób, aby dostarczać możliwie duży strumień świetlny skierowany ukośnie w dół – w stronę oświetlanej powierzchni. Jednocześnie sama oprawa jest całkowicie schowana w otworze wykonanym w żelbetowej konstrukcji. W celu zminimalizowania zjawiska olśnienia oprawy zostały wyposażone w osłony przeciwolśnieniowe.

Budynek został uhonorowany trzecią nagrodą w międzynarodowym konkursie [d]arc Awards 2021 w kategorii „miejsca”.

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.