PL

EN

MOST IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO - REALIZACJA
ARCHITEKTURA: PPiPST Altrans
2021 KRAKÓW

 

Podstawowym zadaniem iluminacji mostu Marszałka Józefa Piłsudskiego było wyeksponowanie historycznej wartości obiektu, wysmakowanych proporcji i oryginalnej, nitowanej konstrukcji stalowej. Zamiast projektorów o dużej mocy projektanci zastosowali większą ilość małej i średniej wielkości opraw, optymalnie rozmieszczonych w taki sposób, aby większość z nich nie była widoczna z poziomu człowieka. Zostały one precyzyjnie skierowane na elementy, które mają być oświetlone.

 

Główna konstrukcja nośna jest najważniejszym i najbardziej rozpoznawalnym elementem mostu. Właściwe oświetlenie tego elementu było kluczowe dla odbioru całego projektu. Efektowne łuki konstrukcyjne połączone szeregiem kratownic poprzecznych i ściągów, stanowią najciekawszy element mostu i są formą rozpoznawalną z daleka na tle wszystkich innych krakowskich mostów. Stonowane i precyzyjnie nakierowane oświetlenie pozwoliło podkreślić światłem naturalne piękno konstrukcji mostu a chłodna barwa światła doskonale współgra z niebieskim kolorem konstrukcji.

 

Dolna część mostu – podniebienie i krawędź chodnika – jest elementem spinającym oba brzegi za pomocą jednej linii światła. Może ona funkcjonować jako niezależna scena świetlna – widoczna jest linia drogi, podczas gdy nieoświetlone łuki nikną w mroku.

 

Filary murowane z ogromnych ciosów kamiennych również zostały oświetlone, jednakże z uwagi na nieco odmienny charakter, do ich oświetlenia zastosowano cieplejszą barwę światła. Dodatkowo, zaprojektowano reflektory RGB, umożliwiające wielobarwne oświetlenie filarów i tworzenie atrakcyjnych scen świetlnych załączanych okazjonalnie. Na co dzień most powinien pozostawać oświetlony białym światłem zgodnie z pierwotnym projektem.

 

Zapraszamy do zapoznania się z PROJEKTEM>>

 

Połączenie wszystkich wymienionych wyżej elementów iluminacji pozwoliło uzyskać interesujący efekt wizualny. Udało się w atrakcyjny sposób wyeksponować wyjątkową sylwetkę mostu jako ważnego elementu w przestrzeni starego Krakowa. Nowa iluminacja mostu Piłsudskiego na stałe wkomponowała się w nocną panoramę miasta.

 

Projekt został wyróżniony prestiżową nagrodą Award of Merit przyznawaną przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Projektantów Światła International Association of Lighting Designers (IALD)

 

Projekt mostu prezentujemy TUTAJ>>>

 

Powrót

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.