KIM JESTEŚMY
Jesteśmy biurem projektowym zajmującym się kompleksowym projektowaniem światła w architekturze. Nasz zespół tworzą pasjonaci: architekci, inżynierowie i doświadczeni oświetleniowcy.
Łączymy wszechstronne zainteresowania, wyróżnia nas interdyscyplinarne podejście do projektowania, interesuje nas wszystko, co się wiąże ze światłem.
Nasi Klienci doceniają zrozumienie warsztatu pracy architekta i dobrą, merytoryczną współpracę z projektantami instalacji elektrycznych oraz całościowe podejście do zagadnienia. Jesteśmy niezależni od producentów oświetlenia, dzięki czemu pozostajemy obiektywni i profesjonalni, dbając o efekt końcowy. Śledzimy nowości w ofercie wiodących producentów i proponujemy rozwiązania najlepiej spełniające potrzeby projektu. Dla specjalnych lokalizacji jesteśmy w stanie zaprojektować i skonstruować indywidualne oprawy lub specjalistyczne rozwiązania oświetleniowe niedostępne w seryjnej produkcji.
Stale rozwijamy naszą wiedzę: współpracujemy z naukowcami specjalizującymi się w zakresie oddziaływania światła na organizm człowieka. We współpracy z wyższymi uczelniami prowadzimy badania naukowe dotyczące preferencji oświetleniowych i wpływu światła na wydajność i zdolności intelektualne człowieka.
CZYM SIĘ ZAJMUJEMY
W naszej pracy na pierwszym miejscu stawiamy wizję architektoniczną obiektu, wpływ światła na odbiór przestrzeni i komfort przebywania w oświetlonych wnętrzach. Towarzyszymy architektowi na wszystkich etapach projektowania, poczynając od fazy koncepcji. To wówczas zapadają najważniejsze decyzje, to w koncepcji definiujemy emocje, kreślimy ramy przestrzeni. Na tym etapie nie jest istotna oprawa i jej parametry – istotne jest światło i jego odbiór przez człowieka.
W toku dalszej pracy dobieramy oprawy oświetleniowe w taki sposób, aby urzeczywistnić wizję określoną w koncepcji. Stosujemy rozwiązania różnych firm, kierując się jakością efektu końcowego. W trosce o najlepsze wyniki porównujemy parametry stosowanych opraw: nie tylko ich moc i strumień świetlny czy temperaturę barwową, ale również oddawalność barw, migotanie, trwałość źródła, widmo, własności optyczne.
Nasze projekty obejmują pełny zakres oświetlenia obiektów i terenów:
• oświetlenie podstawowe (użytkowe);
• iluminacja zewnętrzna i oświetlenie dekoracyjne;
• oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne;
• oświetlenie specjalistyczne (ekspozycyjne, laboratoryjne, efektowe itp.);
• oświetlenie terenu zewnętrznego: drogi, place chodniki, parki, ogrody;
• sterowanie i zarządzanie światłem.
ŚWIATŁO DZIENNE
W naszej pracy wykorzystujemy światło naturalne posługując się narzędziami pozwalającymi analizować rozkład, zasięg i natężenie światła dziennego w obiekcie na przestrzeni roku, jak i wprowadzać światło naturalne do przestrzeni użytkowych. Pozwala to na efektywne wykorzystanie światła słonecznego i dynamiczne uzupełnianie jego braków. W projektach stosujemy układy czujników i algorytmy, które na bieżąco mierzą parametry światła dziennego i dostosowują światło sztuczne tak, aby uzupełniało ono niedobory światła naturalnego i zapewniało komfort oświetleniowy. Pozwala to nie tylko na podniesienie jakości oświetlanej przestrzeni, ale również na wygenerowanie realnych oszczędności w kosztach energii potrzebnej do oświetlenia.
NASZ WARSZTAT PRACY
Profesjonalnie wyposażona pracownia umożliwia nam rozwiązywanie skomplikowanych problemów projektowych i konstrukcyjnych.
Stosujemy zaawansowane, licencjonowane narzędzia projektowe, w tym:
• oprogramowanie BIM: Autodesk Revit + AGI32 Elum Tools;
• oprogramowanie inżynierskie: Autodesk AutoCAD, Solidworks, Dialux Evo;
• narzędzia do modelowania i wizualizacji: Rhinoceros, Sketchup + LightUp, Maxwell Render;
• analiza światła dziennego: Autodesk Revit + AGI32 Licaso;
• oprogramowanie do symulacji optyki oświetleniowej Optis Speos.
LABORATORIUM FOTOMETRYCZNE
Posiadamy własne pomieszczenie z wyposażeniem do badań fotometrycznych. Dysponujemy wysokiej jakości goniometrem fotometrycznym i spektrometrem firmy GL Optic, co pozwala na pomiary zarówno fabrycznych opraw oświetleniowych, jak również projektowanych przez nas rozwiązań indywidualnych.
W ostatnim czasie w ramach projektu badawczego opracowaliśmy metodologię i narzędzia pomiarowe do badania parametrów i monitorowania zmienności w ciągu roku światła dziennego wpadającego do pomieszczenia.