Stale pracujemy nad wieloma ciekawymi projektami. Zapraszamy do śledzenia najnowszych wiadomości z życia firmy.
Stale pracujemy nad wieloma ciekawymi projektami. Zapraszamy do śledzenia najnowszych wiadomości z życia firmy.
ARCHITEKTURA ROKU 2023
Jest nam niezwykle miło poinformować, o wielkim sukcesie „naszych” projektów. W konkursie Architektura Roku 2023 zostały wyróżnione 3 realizacje, których jesteśmy współprojektantami:- Mikrokamienica w Krakowie (arch. BXB Studio, Bogusław Barnaś) – nagroda w kategorii: budynek mieszkalny jednorodzinny- Modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie (arch. Konior Studio, Tomasz Konior) – nagroda w kategorii Architektura wnętrz- Przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie (arch. Flanagan Lawrence, Przemysław Kołodziej, Jason Flanagan) – finalista w kategorii Przestrzeń publicznaPełne informacje o nagrodach można znaleźć na stronie wydawnictwa Architektura-Murator Jesteśmy bardzo dumni z tego, że projekt światła naszego autorstwa przyczynił się do kształtowania tak wybitnej architektury a efekty, naszej pracy dają satysfakcję i poczucie komfortu użytkownikom kolejnych bardzo dobrych obiektów.
Jest nam niezwykle miło poinformować, o wielkim sukcesie „naszych” projektów. W konkursie Architektura Roku 2023 zostały wyróżnione 3 realizacje, których jesteśmy współprojektantami:
- Mikrokamienica w Krakowie (arch. BXB Studio, Bogusław Barnaś) – nagroda w kategorii: budynek mieszkalny jednorodzinny
- Modernizacja czytelni Biblioteki Narodowej w Warszawie (arch. Konior Studio, Tomasz Konior) – nagroda w kategorii Architektura wnętrz
- Przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie (arch. Flanagan Lawrence, Przemysław Kołodziej, Jason Flanagan) – finalista w kategorii Przestrzeń publiczna
Pełne informacje o nagrodach można znaleźć na stronie wydawnictwa Architektura-Murator Jesteśmy bardzo dumni z tego, że projekt światła naszego autorstwa przyczynił się do kształtowania tak wybitnej architektury a efekty, naszej pracy dają satysfakcję i poczucie komfortu użytkownikom kolejnych bardzo dobrych obiektów.
KONCEPCJA OŚWIETLENIA KOMPLEKSU SPORTOWEGO W WARSZAWIE
Ośrodek Sportu i Rekreacji na warszawskim Żoliborzu przejdzie gruntowną modernizację. Na wstępnym etapie projektowym pracownia QLAB Laboratory of Light przygotowała koncepcję oświetlenia terenu oraz iluminacji zewnętrznej obiektów. Koncepcja zakłada - z jednej strony jak najmniejszą ingerencję elementów oświetleniowych w przestrzeń, z drugiej zaś wprowadzenie charakterystycznych elementów oświetleniowych nawiązujących do rozsypanych w terenie piłek do różnych dyscyplin sportowych.Do zapoznania się z przygotowanymi wizualizacjami zapraszamy na nasz profil w LinkedIn.
Ośrodek Sportu i Rekreacji na warszawskim Żoliborzu przejdzie gruntowną modernizację. Na wstępnym etapie projektowym pracownia QLAB Laboratory of Light przygotowała koncepcję oświetlenia terenu oraz iluminacji zewnętrznej obiektów. Koncepcja zakłada - z jednej strony jak najmniejszą ingerencję elementów oświetleniowych w przestrzeń, z drugiej zaś wprowadzenie charakterystycznych elementów oświetleniowych nawiązujących do rozsypanych w terenie piłek do różnych dyscyplin sportowych.
Do zapoznania się z przygotowanymi wizualizacjami zapraszamy na nasz profil w LinkedIn.
METAMORFOZA KUPCA POZNAŃSKIEGO
Po ponad dwóch dekadach istnienia, budynek centrum handlowo-biurowego Kupiec Poznański ma przejść metamorfozę, wraz z częściową zmianą funkcji na hotelową. W naszej pracowni przygotowaliśmy projekt iluminacji zewnętrznej budynku, w projektowanej części hotelowej. Projekt zakłada liniowy układ oświetlenia z widoczną luminancją źródeł światła, dla subtelnego podkreślenia charakterystycznych elementów geometrii obiektu, przy jednoczesnym szacunku dla otoczenia budynku i unikaniu nadmiernego oświetlenia otoczenia.Nieco szerzej z projektem i wizualizacjami można zapoznać się na naszym profilu w LinkedIn.
Po ponad dwóch dekadach istnienia, budynek centrum handlowo-biurowego Kupiec Poznański ma przejść metamorfozę, wraz z częściową zmianą funkcji na hotelową. W naszej pracowni przygotowaliśmy projekt iluminacji zewnętrznej budynku, w projektowanej części hotelowej. Projekt zakłada liniowy układ oświetlenia z widoczną luminancją źródeł światła, dla subtelnego podkreślenia charakterystycznych elementów geometrii obiektu, przy jednoczesnym szacunku dla otoczenia budynku i unikaniu nadmiernego oświetlenia otoczenia.
Nieco szerzej z projektem i wizualizacjami można zapoznać się na naszym profilu w LinkedIn.
ANALIZA ŚWIATŁA DZIENNEGO KLUCZEM DO PROJEKTOWANIA
Pracownia QLAB Laboratory of Light zajmuje się nie tylko projektowaniem gotowych rozwiązań w zakresie oświetlenia. Dokonujemy również opracowania wariantowej analizy oświetlenia światłem dziennym budynków na bardzo wstępnym etapie projektowym lub wręcz koncepcyjnym.Jedną z analiz przybliżamy nieco na naszym profilu w LinkedIn
Pracownia QLAB Laboratory of Light zajmuje się nie tylko projektowaniem gotowych rozwiązań w zakresie oświetlenia. Dokonujemy również opracowania wariantowej analizy oświetlenia światłem dziennym budynków na bardzo wstępnym etapie projektowym lub wręcz koncepcyjnym.
Jedną z analiz przybliżamy nieco na naszym profilu w LinkedIn
OD ŻYRANDOLA DO KRYSZTAŁU - ŚWIATŁO W PENSJONACIE MAŁOPOLANKA
Przygotowywany projekt oświetlenia dla pensjonatu Małopolanka w Krynicy Zdroju obejmuje salę restauracyjną i znajdującą się pod nią piwniczkę oraz strefę SPA, złożoną z recepcji, pomieszczeń sauny i gabinetów. Naszym celem jest, z jednej strony wpisanie się w kontekst architektury dwudziestolecia międzywojennego, z drugiej zapewnienie optymalnego oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, a z trzeciej dodanie wyjątkowych źródeł światła, mogących stać się nowymi wyróżnikami obiektu.Na naszym profilu w LinkedIn przybliżamy zarówno sam projekt jak i prezentujemy proponowane w nim źródła światła.
Przygotowywany projekt oświetlenia dla pensjonatu Małopolanka w Krynicy Zdroju obejmuje salę restauracyjną i znajdującą się pod nią piwniczkę oraz strefę SPA, złożoną z recepcji, pomieszczeń sauny i gabinetów. Naszym celem jest, z jednej strony wpisanie się w kontekst architektury dwudziestolecia międzywojennego, z drugiej zapewnienie optymalnego oświetlenia poszczególnych pomieszczeń, a z trzeciej dodanie wyjątkowych źródeł światła, mogących stać się nowymi wyróżnikami obiektu.
Na naszym profilu w LinkedIn przybliżamy zarówno sam projekt jak i prezentujemy proponowane w nim źródła światła.
WYDOBYĆ Z MROKU WIELKI PIEC
Monumentalna konstrukcja nieczynnego od 2005 roku, wielkiego pieca huty Pokój w Rudzie Śląskiej jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Aby podkreślić wyjątkowość tego obiektu i wydobyć go z mroku, opracowujemy koncepcję iluminacji - zarówno samego wielkiego pieca, jak i jego bezpośredniego otoczenia.Do obejrzenia wizualizacji koncepcji iluminacji zapraszamy na nasz profilu w LinkedIn.
Monumentalna konstrukcja nieczynnego od 2005 roku, wielkiego pieca huty Pokój w Rudzie Śląskiej jest jednym z obiektów Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Aby podkreślić wyjątkowość tego obiektu i wydobyć go z mroku, opracowujemy koncepcję iluminacji - zarówno samego wielkiego pieca, jak i jego bezpośredniego otoczenia.
Do obejrzenia wizualizacji koncepcji iluminacji zapraszamy na nasz profilu w LinkedIn.
PROJEKT OŚWIETLENIA TERENU DRUKARNI DAKO W LUBARTOWIE
Przygotowywana koncepcja oświetlenia i iluminacji terenu przemysłowego w Lubartowie, na którym wciąż rozbudowuje się baza Drukarni Dako, obejmuje zarówno budynki istniejące, jak i planowane do realizacji. Poza najbardziej reprezentacyjną strefą, czyli tą położoną bezpośrednio przed biurowcem, pozostała część terenu również zyska ciekawe i funkcjonalne koncepcje w zakresie oświetlenia. Zaproponowaliśmy m.in. rozwiązanie oparte o ideę 'linii światła'.Nieco szerzej z projektem i wizualizacjami można zapoznać się na naszym profilu w LinkedIn.
Przygotowywana koncepcja oświetlenia i iluminacji terenu przemysłowego w Lubartowie, na którym wciąż rozbudowuje się baza Drukarni Dako, obejmuje zarówno budynki istniejące, jak i planowane do realizacji. Poza najbardziej reprezentacyjną strefą, czyli tą położoną bezpośrednio przed biurowcem, pozostała część terenu również zyska ciekawe i funkcjonalne koncepcje w zakresie oświetlenia. Zaproponowaliśmy m.in. rozwiązanie oparte o ideę 'linii światła'.
Nieco szerzej z projektem i wizualizacjami można zapoznać się na naszym profilu w LinkedIn.
ZIELONA DOLINA W POZNANIU Z TRZEMA KONCEPCJAMI ŚWIATŁA
Zielona Dolina to projekt aparthotelu i budynku usługowego w Poznaniu. Jest bardzo osadzony w otaczającym krajobrazie - łagodnie wznoszący się teren przechodzi w zazielenioną elewację. W stanie „zerowym”, czyli bez jakiejkolwiek iluminacji zewnętrznej elewacja będzie odbierana jako ciemna bryła z rozświetlonymi wnękami loggi, z których sączyć się będzie światło pochodzące z wnętrz mieszkań. W zespole QLAB zaproponowaliśmy trzy rozwiązania iluminacji i oświetlenia budynku oraz terenu przylegającego, które nazwaliśmy: „Liniowa”, „Świetliki” i „Incepcja”.Poszczególne koncepcje pokrótce opisujemy na naszym profilu w LinkedIn.
Zielona Dolina to projekt aparthotelu i budynku usługowego w Poznaniu. Jest bardzo osadzony w otaczającym krajobrazie - łagodnie wznoszący się teren przechodzi w zazielenioną elewację. W stanie „zerowym”, czyli bez jakiejkolwiek iluminacji zewnętrznej elewacja będzie odbierana jako ciemna bryła z rozświetlonymi wnękami loggi, z których sączyć się będzie światło pochodzące z wnętrz mieszkań. W zespole QLAB zaproponowaliśmy trzy rozwiązania iluminacji i oświetlenia budynku oraz terenu przylegającego, które nazwaliśmy: „Liniowa”, „Świetliki” i „Incepcja”.
Poszczególne koncepcje pokrótce opisujemy na naszym profilu w LinkedIn.
WARSZAWA KAZAMATY - PROJEKTUJEMY OŚWIETLENIE DLA MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO
To kolejny wspaniały projekt, przy którym możemy pracować w zakresie koncepcji oświetlenia i iluminacji. Całe zadanie obejmuje budowę kompleksu Muzeum Wojska Polskiego oraz budowę kładki wraz z przebudową i rozbudowę budynku magazynowego Kazamat nr 50 na usługowy. Całość mieści się na ruinach Cytadeli Warszawskiej, a tzw. Kazamaty, to jedna z niewielu zachowanych części historycznych.Nieco szerzej o projekcie można przeczytać na naszym profilu w LinkedIn.
To kolejny wspaniały projekt, przy którym możemy pracować w zakresie koncepcji oświetlenia i iluminacji. Całe zadanie obejmuje budowę kompleksu Muzeum Wojska Polskiego oraz budowę kładki wraz z przebudową i rozbudowę budynku magazynowego Kazamat nr 50 na usługowy. Całość mieści się na ruinach Cytadeli Warszawskiej, a tzw. Kazamaty, to jedna z niewielu zachowanych części historycznych.
Nieco szerzej o projekcie można przeczytać na naszym profilu w LinkedIn.
PROJEKT OŚWIETLENIA ZAMKU KRÓLEWSKIEGO NA WAWELU
W zespole specjalistów QLAB Laboratory of Light opracowaliśmy koncepcję oświetlenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Wyzwaniem było wykreowanie odpowiedniej atmosfery przy jednoczesnym odpowiednim oświetleniu obiektów muzealnych w taki sposób, by źródła światła były możliwie jak najbardziej zakamuflowane.Nieco szerzej o projekcie można przeczytać na naszym profilu w LinkedIn.
W zespole specjalistów QLAB Laboratory of Light opracowaliśmy koncepcję oświetlenia Zamku Królewskiego na Wawelu. Wyzwaniem było wykreowanie odpowiedniej atmosfery przy jednoczesnym odpowiednim oświetleniu obiektów muzealnych w taki sposób, by źródła światła były możliwie jak najbardziej zakamuflowane.
Nieco szerzej o projekcie można przeczytać na naszym profilu w LinkedIn.
ZAPRASZAMY NA FILM O WESTERPLATTE
Westerplatte – symbol heroizmu i patriotyzmu Polaków. W miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku wartowni nr 5 stoi dziś Cmentarz Obrońców Westerplatte. W ostatnich dwóch latach to miejsce pamięci zostało przebudowane, a koncepcję oświetlenia przygotowaliśmy w QLAB Laboratory of Light. Jeśli nie mieli Państwo dotąd okazji odwiedzić Cmentarza Obrońców Westerplatte, warto to nadrobić. Mamy nadzieję, że zrealizowany przez nas film, na który serdecznie zapraszamy, nieco przybliży Państwu to miejsce, jego historię i współczesność, jednocześnie zachęcając do odwiedzin na Westerplatte. Film do zobaczenia tutaj
Westerplatte – symbol heroizmu i patriotyzmu Polaków. W miejscu zniszczonej 2 września 1939 roku wartowni nr 5 stoi dziś Cmentarz Obrońców Westerplatte. W ostatnich dwóch latach to miejsce pamięci zostało przebudowane, a koncepcję oświetlenia przygotowaliśmy w QLAB Laboratory of Light. Jeśli nie mieli Państwo dotąd okazji odwiedzić Cmentarza Obrońców Westerplatte, warto to nadrobić. Mamy nadzieję, że zrealizowany przez nas film, na który serdecznie zapraszamy, nieco przybliży Państwu to miejsce, jego historię i współczesność, jednocześnie zachęcając do odwiedzin na Westerplatte.
PROJEKTUJEMY OŚWIETLENIE EUROPEJSKIEGO CENTRUM FILMOWEGO CAMERIMAGE W TORUNIU
Początek 2023 roku upływa nam na intensywnej pracy nad projektem Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu, które stanie się siedzibą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE. Za projekt kompleksu odpowiada uznana austriacka pracownia architektoniczna Baumschlager Eberle Architekten. To niezwykle prestiżowy projekt, do którego współtworzenia zaproszone zostało biuro QLAB Laboratory of Light. Naszym zadaniem jest opracowanie projektu oświetlenia wnętrz oraz iluminacji zewnętrznej, które wzmocnią wizję architektoniczną i spełnią wysokie wymagania funkcjonalne i technologiczne. W naszej koncepcji znalazły się nawiązania do świata kinematografii korespondujące z krystalicznymi bryłami budynków Centrum oraz świetlne rozwiązania rodem ze świata multimediów: fasady w formie ekranów LED, projekcje multimedialne we wnętrzach oraz dynamiczne oświetlenie terenu. Proces projektowy jest już dalece zaawansowany, a rozpoczęcie budowy pierwszego etapu jest planowane na I kwartał tego roku. Budowa całości ma zakończyć się do końca 2025 roku.
Początek 2023 roku upływa nam na intensywnej pracy nad projektem Europejskiego Centrum Filmowego w Toruniu, które stanie się siedzibą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego CAMERIMAGE. Za projekt kompleksu odpowiada uznana austriacka pracownia architektoniczna Baumschlager Eberle Architekten. To niezwykle prestiżowy projekt, do którego współtworzenia zaproszone zostało biuro QLAB Laboratory of Light. Naszym zadaniem jest opracowanie projektu oświetlenia wnętrz oraz iluminacji zewnętrznej, które wzmocnią wizję architektoniczną i spełnią wysokie wymagania funkcjonalne i technologiczne. W naszej koncepcji znalazły się nawiązania do świata kinematografii korespondujące z krystalicznymi bryłami budynków Centrum oraz świetlne rozwiązania rodem ze świata multimediów: fasady w formie ekranów LED, projekcje multimedialne we wnętrzach oraz dynamiczne oświetlenie terenu. Proces projektowy jest już dalece zaawansowany, a rozpoczęcie budowy pierwszego etapu jest planowane na I kwartał tego roku. Budowa całości ma zakończyć się do końca 2025 roku.
WESOŁYCH ŚWIĄT
Świąt Bożego Narodzenia wypełnionych radością i pozytywną atmosferą, niosących pokój, wytchnienie od codzienności i spotkania z bliskimi. Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, zdrowia i powodzenia życzy zespół QLAB Laboratory of Light
SŁONECZNA REWOLUCJA - ARTYKUŁ W ZAWÓD:ARCHITEKT
W wydaniu nr 88 dwumiesięcznika Izby Architektów RP „Zawód:Architekt” ukazał się m.in. artykuł autorstwa Piotra Zowady. Tekst pt. „Słoneczna rewolucja” rzuca – nomen omen – światło na sposoby efektywnego wykorzystania światła naturalnego w oświetleniu wnętrz budynków. Zapraszamy do ciekawej lektury na stronach 76-81!Do przeczytania tutaj
W wydaniu nr 88 dwumiesięcznika Izby Architektów RP „Zawód:Architekt” ukazał się m.in. artykuł autorstwa Piotra Zowady. Tekst pt. „Słoneczna rewolucja” rzuca – nomen omen – światło na sposoby efektywnego wykorzystania światła naturalnego w oświetleniu wnętrz budynków. Zapraszamy do ciekawej lektury na stronach 76-81!
Do przeczytania tutaj
BIBLIOTEKA INNOWACJI W JAWORZNIE
Pracujemy nad projektem oświetlenia wnętrz gmachu Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, będącym częścią kompleksowej modernizacji znajdującego się na Rynku budynku. Jednym z postawionych przed nami celów jest zaaplikowanie nowoczesnych systemów sterowania pozwalających na oszczędność energii, lecz nie odbywających się kosztem jakości światła jak i zaprojektowanego wzornictwa. Drugim niezwykle ważnym elementem jest zróżnicowanie oświetlenia dla poszczególnych stref budynku, w tym również powierzchni technicznych.
Pracujemy nad projektem oświetlenia wnętrz gmachu Centrali Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie, będącym częścią kompleksowej modernizacji znajdującego się na Rynku budynku. Jednym z postawionych przed nami celów jest zaaplikowanie nowoczesnych systemów sterowania pozwalających na oszczędność energii, lecz nie odbywających się kosztem jakości światła jak i zaprojektowanego wzornictwa. Drugim niezwykle ważnym elementem jest zróżnicowanie oświetlenia dla poszczególnych stref budynku, w tym również powierzchni technicznych.
Zasady przetwarzania danych
Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.
Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Qlab, siedziba: 40-058 Katowice, UL. Marii Skłodowskiej-Curie 30/5.